Feb 25, 2008

Amarok i Pidgin

.
.
Verovatno pretpostavljate da će se ovde naći opis ova dva programa, međutim niste sasvim u pravu. Ova dva programa su toliko poznata da ih nije potrebno opisivati niti preporučivati. Ono što ćete imati mogućnosti da pročitate u par sledećih redova odnosi se na samu komunikaciju između ova dva programa.

Kao što i sami znate u GTalku postoji opcija koja prikazuje pesmu koja se trenutno vrti na vašem omiljenom plejeru kao vašu status poruku. Ovde predstavljam projekat koji se bavi identičnom tematikom i spaja Amarok i Pidgin.
Plagin o kojem se radi naziva se AmarokPidgin i njega možete naći na kde-apps.org. Neću ostavljati direktan link jer se ovaj plagin stalno dorađuje pa mu se i adresa menja. Dovoljno je da ukucate u search polje reč AmarokPidgin.
Zanimljivo je to da ovo predstavlja plagin za Amarok, a ne za Pidgin, što bi meni bilo malo logičnije.

Ono što vam je potrebno od međuzavisnosti uključuje:

* Amarok
* Pidgin with D-Bus support
* Python with D-Bus support
* DCOP client (KDE 3.5.8)


Nakon što skinete paket sa interneta, potrebno ga je raspakovati i instalirati. Kako je ovo python skripta instalira se kao i sve ostale python skripte:

cd ~/Desktop
tar xvjf imePaketa.tar.bz2
cd AmarokPidgin
python AmarokPidgin.py

Sada je potrebno uključiti plagin, a to se radi tako što ćete u Amaroku otići na Tools -> Script Manager, pa na stavku General...
Prilagodite ga po želji, pustite muziku, a status u Pidginu promenite u Media...
.
.

Feb 24, 2008

Mplayer plug-in za Firefox

.
.
Jedna od situacija koje su mi išle na živce jeste ona u kojoj firefox otvara avi, vmw i slične formate pomoću gxinestarter plagina. Ovo mi se nije svidelo zato što on pokrene Xine i sadržaj mi se prikazuje u odvojenom prozoru, a ne u samom browseru.
Jedna od dobrih zamena ovaj plagin jeste mplayer plugin koji omogućava da se sav sadržaj otvara u samom browseru.
Sve što je potrebno jeste plagin koji možete skinuti sa ove adrese, kao i instaliran mplayer. Koraci koje je potrebno preduzeti su sledeći:

cd ~/Desktop
tar xvzf /home/duja/Desktop/mplayerplug-in-3.50.tar.gz
cd mplayerplug-in/
./configure
make

nakon ovog postupka u radnom direktorijumu će se nalaziti razni fajlovi sa .so i .xpt ekstenzijama koje je potrebno prekopirati u odgovarajuće direktorijume. U slučaju Firefox-a potrebno je uraditi sledeće:

cp mplayerplug-in*.so /usr/lib/firefox/plugins
cp mplayerplug-in*.xpt /usr/lib/firefox/components

Iako je sada plagin instaliran još uvek se kao primarni koristi gxine-starter plagin koji je potrebno izbrisati sa svih relevantnih mesta. Ove fajlove je najlakše naći tako što ćete ih tražiti pomoću kfind programa. Pokrenite Kfind iz start menija ili ukucajte u konzoli:

kfind %f

Ono što tražite je gxineplugin.so, a on se može nalaziti ili u /usr/lib/firefox ili u vašem home direktorijumu... Preporučujem vam da izbrišete sve koje nađete kako bi sigurno onemogućili učitavanje ovog plagina.

Kako bi proverili da li se sve u redu startujte Firefox i kao adresu upisite about:plugins. Ukoliko je mplayer plugin instaliran to će vam biti i prikazano, a ukoliko u ovom prozoru vidite i gxine starter plugin to znači da ga niste obrisali sa svih potrebnih mesta pa je potrebno to uraditi jer će se on uvek pokretati pre mplayer plugina.
.
.

Feb 18, 2008

Mirage Image Viewer

.
.
Ukoliko još uvek niste čuli za Miradge evo prilike da se upoznate sa ovim veoma korisnim programom. Iako je ovo samo još jedan iz palete programa za gledanje slika on se ipak izdvaja nekim svojim osobinama. Verovatno se pitate šta to on ima a što nemaju svi, već instalirani, programi u vašem kde okruženju, i zašto sam baš njega rešio da predstavim.

Surfujući danas na netu primetio sam jedan veoma lep avatar. Avatar je bio u .gif formatu i to je naravno bila neka mala animacija. Kada sam kasnije pokušao da je otvorim primetio sam jednu prilično čudnu stvar: nigde ni traga od animacije!
Pokušao sam da je otvorim svim programima koje sam imao na raspolaganju (GQview, KView, Kuickshow itd) međutim ni jedan od njih to nije mogao da uradi. U želji da pronađem program koji to može, naleteh na Miradge i instalirah ga...

Na prvi pogled ovaj program izgleda veoma elegantno i urađen je u minimalističkom maniru. Od opcija za manipulaciju slike podržava resize, crop i saturation, a pored toga ima podršku za fullscreen slideshow. Sadrži jedan tumbnail pane sa strane koji će izlistati sve slike koje se nalaze u trenutnom direktorijumu, i čija se veličina može podešavati po želji.
Kako mi se ovaj program veoma svideo odmah sam podesio da se sve vrste slika otvaraju po defaultu njime.


Više o ovom programu možete naći na ovoj adresi, a pakete za vašu distribuciju možete skinuti odavde. Ono što vam je potrebno da bi ovaj program pravilno funkcionisao je sledeće:

PyGTK >= 2.6.0
GTK >= 2.6.0
Gnome-python ukoliko koristite gnome (ovo je opciono)
GCC
python-dev (koji je na nekim distribucijama potreban pri kompajliranju)


Ukoliko koristite Slackware linux (i KDE) sve što vam je potrebno jeste PyGtk, a sve ostalo ćete već imati instalirano. Samo skinite prekompajlirani paket i instalirajte.
.
.

Feb 16, 2008

Counter Strike 1.6 i Wine

.
.
Nedavno me je jedan kolega pozvao da odigramo malo kantera na netu pa sam rešio da ga konačno emuliram u Linuksu. Ubrzo sam shvatio da je wine daleko dogurao sto se emulacije tiče pa sa rešio najpre njega da isprobam.. U daljem tekstu ćete videti šta je potrebno uradiiti kako bi Kanter besprekorno radio na Linuksu.

Ovo što nam je potrebno od programa jeste samo Wine. Njega možete skinuti sa www.winehq.org, a ukoliko koristite Slackware linux (kao što je kod mene slučaj) vi ćete ga već imati instaliranog ukoliko ste pri isntalaciji sistema izabrali opciju Full Installation. Ako ni ovo nije slučaj, najjednostavnije ga je instalirati preko slapt-get sledećom komandom:

slapt-get -i wine

Posle instalacije potrebno ga je malo podesiti:

winecfg

Sada izaberite da vam se za zvuk koristi OSS. To je sve što je potrebno uraditi.

Sada vam je potrebna i sama igrica. Ja nisam imao instalaciju kantera već sam samo narezao od drugara njegov instalacioni folder a zatim ga prekopirao kod mene na disk. Nekada mi je neko rekao da je ovo i najbolja opcija za instalaciju tako da vam preporučujem da najpre instalirate Counter Strike na Windowsu, tamo mi sve patcheve dodate i sve ostalo što vam je potrebno (botovi, mape itd...) i onda samo prekopirate tu instalaciju.
Sve što je sada potrebno uraditi jeste otvoriti konzolu u flderu u kojem vam se nalazi hl.exe i izvršiti sledeću komandu:

wine hl.exe -game cstrike

Ovo je sve što je potreno uraditi da bi igra funkcionisala, mada postoji još par stvari koje sam ja uradio a koje su meni bile potrebne. Ukoliko vam igra sada ne funkcioniše dobro nastavite da čitate tekst dalje...

Prvi problem koji mi se javio jeste to da nisam mogao da igram na internetu. Ovo je prouzrokovano činjenicom da mi port koji se koristi kod kantera (najčešće 27015-27020) tako da sam samo iptables podesio da propusti i opseg portova koji su mi potrebni.
Drugi problem je bio to što koristim TFT monitor koji radi na 60Hz pa mi je bola potrebna neka vrsta vsynca. Ono što je bilo potrebno da uradim jeste da podesim par parametara u samom kanteru kako bih dobio 60fps a ne 100 koliko trenutno dobijam... Komande koje je bilo potrebno da izvršim (konzola se dobija kada u kanteru pritisnete tildu tj ~) da bi ovo popravio su:

cl_updaterate 60
cl_cmdrate 60
fps_max 60


To je to, uživajte u on-line kanteru... ja uglavnom idem na eurolinkov server cija je adresa 87.250.37.114:27060 a adrese ostalih servera možete naći na ovoj adresi.
. .

Feb 14, 2008

Internet Explorer for Linux

.
.
Verovatno su retki korisnici kojima je IE potreban pored Firefox-a, međutim postoje situacije u kojima se IE ne može izbeći. Najčešća je ona u kojoj je, prilikom vršenja neke online transakcije, zahtevana activeX kontrola.

Jedan od naprednih projekata koji se bavi rešavanjem ovog problema jeste ies4linux. On koristi wine kako bi emulirao Explorer. Ono što je potrebno za ovaj poduhvat je wine (kojeg je Pat ugradio u slackware, tako da neće biti potrebna njegova instalacija), cabextract i naravno sam ies4linux paket.

Cabextract možete skinuti sa gore priložene adrese i instalirati pomoću pkgtoola (na sajtu se može naći paket za slackware), ili to možete uraditi preko slapt-get-a. Ja koristim slapt-get za instaliranje tih sitnih programčića tako da ću to i ovom prilikom uraditi:

su
slapt-get -i cabextract

Sada je potrebno instalirati ies4linux:

tar zxvf ies4linux-2.99.0.tar.gz
cd ies4linux-2.99.0
./ies4linux

Sada će skripta automatski instalirati sve što izaberete (imate i opciju za IE7, koji je u beta fazi, ukoliko kliknete na advanced, međutim meni i 6. završava posao tako da neću eksperimentisati), i skinuti nekoliko fajlova sa Microsoft-ovog sajta. Sačekajte da se instalacija završi pa nastavite sa sledećim korakom. Ukoliko dodđe do neke greške pri istalaciji samo je pokrenite ponovo i sačekajte dok ista ne prođe bez grešaka.
Startujte explorer da proverite da li sve radi kako treba, ukoliko to nije slučaj nastavite da čitate dalje...

Ukoliko sada ne vidite lepo adress bar u exploreru to je zbog teme koja se koristi. Sve sto je potrebno jeste da malo izmenite ~/.ies4linux/ie6/user.reg. Izbrišite celu prvu sekciju koja se zove [Control Panel\\Colors].

.
.

Lilo Animated Boot Screens

.
.
Kao boot loader koristim lilo, međutim jako me smara onaj ružni crveni boot screen koji dolazi po defaultu. Svojevremeno sam pronašao jednu verziju lilo-a koja je malo dorađena, tako da se sada umesto onog defaultnog može nabudžiti neki malo lepši boot screen.
Iako je verzija koju imam starija od trenutne verzija lilo-a ja je ipak koristim jer se lilo nije značajno menjao..


Sve pakete i fajlovi koji su vam potrebni možete skinuti na ovoj adresi.
Prvi korak bi bio deistalacija lilo-a kojeg trenutno imate instaliranog. To je najlakše uraditi tako što ćete pomoću alatke pkgtool da ga odstranite iz sistema:

su
pkgtool

..a zatim instalirate lilo koji ste skinuli sa gornje adrese (podrazumeva se da se paket nalazi na desktopu):

cd ~/Desktop
installpkg lilo-22.3.2.51-i586-1.tgz

Sve što je sada potrebno uraditi jeste kopirati i sve boot fajlove u /boot folder:

mv *.boot /boot

...i dodati jednu liniju koda u vaš /etc/lilo.conf sledeće sadržine:

message=/boot/xray-blue.boot

Ovime će kao vaš novi boot screen biti postavljen gore navedeni boot fajl. Ukoliko želite da postavite neki drugi prilagodite tu liniju željenom fajlu.
Kako bi lilo učitao te nove vrednosti potrebno je izvršiti sledeću komandu:

lilo

Restartujte vaš sistem i videćete novi boot screen.

.
.

Feb 12, 2008

A4Tech X7 miš na Linuxu

.
.
Jedna od stvari koja mnoge iritira jeste činjenica da na Slackware linuxu ne radi skrol miša out-of-the-box. Ovo je najčešće veoma lako podesiti jednostavnim podešavanje xorg.conf fajla. Ono što je meni bitno jeste da mi pored skrola rade i svi ostali dugmići na mišu (back-forward).

Jednostavan način da se ovo podesi jeste korišćenjem evdev-a.
Pre svega proverite da li je evdev modul učitan:

su
lsmod | grep evdev

Ukoliko ustanovite da nije učitan uradite to na sledeći način (morate biti ulogovani kao root):

modprobe evdev

Sledeća stvar koju treba da uradimo je da proverimo koji je hendler (ili što bi moj profesor programiranja rekao, rukovalac) zadužen za miša. To se radi na sledeći način:

cat /proc/bus/input/devices

..ova komanda će izlistati dosta uređaja, ali onaj koji je bitan jeste onaj koji u opisu ima reč A4Tech... kod mene na računaru gore navedena komanda će izbaciti sledeće (naravno, ovo je samo relevantan deo):

I: Bus=0003 Vendor=09da Product=000e Version=0110
N: Name="A4Tech PS/2+USB Mouse"
P: Phys=usb-0000:00:1a.1-2/input0
S: Sysfs=/class/input/input3
H: Handlers=mouse2 event3
B: EV=7
B: KEY=ff0000 0 0 0 0 0 0 0 0
B: REL=303


Iz ovoga je moguće zaključiti da se kao hendler koristi event3. Ovo je potrebno upamtiti.

Sada ćemo izvršiti korekciju xorg.conf fajla. Pre ovog koraka je poželjno napraviti bekap pomenutog fajla da bi u slučaju neke greške lako rešili problem.

cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup

Ako nešto pođe naopako sve što je potrebno da uradite jeste:

cp /etc/X11/xorg.conf.backup /etc/X11/xorg.conf

...i vratićete prethodno stanje konfiguracionog fajla.

Pronadjite odeljak Input Device, koji izgleda otprilike ovako:

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/mice"

Option "Protocol" "ImPS/2"

# Option "Emulate3Buttons" "false"

EndSection


..i promenite ga da izgleda ovako:

Section "InputDevice"
Identifier "Mis"

Driver "evdev"
Option "Device" "/dev/input/event3"
Option "Name" "A4Tech X7"
EndSection


Obratite pažnju na liniju u kojoj se definiše uređaj (device) i uočite da ga treba prepraviti u skladu sa hendlerom koji se koristi u vašem sistemu.
Sačuvajte promene i restartujete X server (tj. izlogujte se i ponovo ulogujte).

Ukoliko sada vaš miš funkcioniše u potpunosti (uključujući back/forward dugmiće) ovo je kraj priče za vas. Ukoliko to nije slučaj nastavljamo dalje.

kako bi podesili sve dugmiće miša korističemo xev i to na sledeći način:

xev | grep button

Nakon izdavanja ove komanda na ekranu će se pojaviti mali prozor za testiranje, ono što je potrebno da uradite jeste da kliknete svim dugmićima i vidite šta dobijate.
koristite komandu tipa:

xmodmap -e "pointer = 1 2 3 4 5 8 9 6 7"

kako bi promenili raspored dugmića. U zavisnosti od broja dugmića i njihovom rasporedu na mišu odgovaraće vam drugačije kombinacije cifara. Ono što želite da dobijete je da su vam dugmići za scroll up,scroll down,forward,back respektivno 4,5,6,7.
.
.

Feb 11, 2008

Slackware 12 i Compiz 0.70

.
.
Kako sve veći broj korisnika želi da isproba Compiz na svom Linuxu reših da napišem kako se to najjednostavnije radi. Svojevremeno sam se pomučio da to uradim, međutim sada je to potpuno druga priča. Ovde ćete naći prekompajlirane pakete za Slack 12 sa kojima se instalacija više nego laka.

Pre svega bih naglasio da ukoliko ste izabrali full instalaciju Slacka vi već posedujete instaliran compiz, ali vam ja preporučujem da ga deinstalirate i instalirate ove pakete jer su stabilniji.

Jedan od najvažnijih koraka jeste instalacija drajvera za vašu grafičku kartu, ukoliko posedujete kartu kompanije NVIDIA imate uputstvo u jednom od mojih prethodnih blogova, a ukoliko koristite ATI moraćete to sami da uradite. Ja u daljom tekstu podrazumevam da ste to uradili i da koristite NVIDIA karticu (jer nisam siguran da li treba još nešto dodati ukoliko je ATI u pitanju).

Najpre je potrebno dodati neke opcije u vaš xorg.conf koje će pomoći da vaš sistem u potpunosti iskoristi mogućnosti Compiza. Slede relevantne sekcije xorg.conf fajla, a linije koje je potrebno dodati su nagrašene drugom bojom:

Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
Option "AIGLX" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
Option "AllowGLXWithComposite" "1"
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
Option "NoLogo" "true"
Option "TripleBuffer" "true"
Option "RenderAccel" "True"
EndSection

..sledeći deo dodajte na kraj fajla:

Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection

Nakon ovoga preporučujem da restartujete X server zbog izmena u Xorg.conf fajlu. To je najlakše uraditi tako što ćete se izlogovati i ponovo ulogovati.

Sada je potrebno skinuti sa interneta pakete koji su vam potrebni za instalaciju. Skinite sve pakete odavde.


Nakon što ste ih sve skinuli sa neta potrebno je da ih instalirate. Pretpostaviću da vam se svi paketi nalaze na Desktopu u folderu compiz.

cd ~/Desktop/compiz
installpkg *


Za pokretanje compiza potrebno je izdati sledeću komandu:

compiz --replace ccp & kde-window-decorator -replace &

...a ukoliko želite da koristite i Emerald (koji je takođe instaliran iako to nisam napomenuo) dovoljno je uraditi sledeće:

emerald --replace

Compiz i Emerald možete podesiti tako što ćete pokrenuti određeni menadžer iz start menija.
Ukoliko imate nekih problema sa compizom uvek možete ugasiti isti i pokrenuti kwin:

kwin --replace
.
.



Lucent Win Modem i Slackware

.
.
Pre neki dan je jednom kolegi bila potrebna pomoć oko instaliranja Lucenta u linuxu pa sam rešio da mu pomognem jer imam isti taj modem u računaru (iako ga ne koristim).
Potrebno je skinuti drajvere za njega odavde i instalirati ih.
Pretpostaviću da se dobavljeni paket nalazi u Desktop folderu.

cd ~/Desktop
tar -xvzf martian-full-20071011.tar.gz
cd martian-full-20071011
make all
su
make install

Nakon toga je potrebno učitati kompajlirane module na sledeći način:

modprobe martian_dev
martian_modem

...i napraviti simbolički link na uređaj koji je ovom prilikom napravljen tako da pokazuje na /dev/modem, što je default opcija raznih dialera koje možete koristiti pri konektovanju.

ln -s /dev/modem /dev/ttySM0

i to je to...

Sada je potrebno pokrenuti neki od programa za kacenje na net tipa kinternet ili kppp.
Kako kinternet postoji u full instalaciji Slacka na njemu ću objasniti postupak.

Najpre je potrebno napraviti nalog. To se može uraditi klickom na configure. Ovde se moze izabrati jedan od predefinisanih provajdera i eventualno izmeniti broj telefona i slične sitnice.
Posle toga se doda modem tako što se kao device stavi /dev/modem i obavezno iskljuci wait for dial tone before dialing (jer nije neophodno, a može puno problema da donese).
.
.

Mplayer

.
.
Jedan od, po meni, najboljih multimedijalnih plejera jeste naravno MPlayer. To je jedan od programa koje uvek instaliram među prvima.
U većini slučajeva bih poreporučio njegovu instalaciju preko slapt-get, međutim verzija koju tako instaliram ima interfejs na španskom, što meni ne odgovara...

Sve što nam je potrebno se može naći na sajtu mplayerhq.hu, a to uključuje sam izvorni kod, skin i kodeke. Moram da napomenem da je skin obavezan ukoliko ne želite da ovaj program pokrećete iz konzole.

Najpre je potrebno kopirati kodeke negde gde će ih mplayer naći, a default lokacija je /usr/local/lib/codecs/.

Pretpostaviću da se svi paketi koje ste skinuli sa sajta nalaze u Desktop folderu.

cd ~/Desktop
tar -xvjf essential-20061022.tar.bz2
cd essential-20061022
su
cp * /usr/local/lib/codecs/

A sada sama instalacija plejera:

cd ~/Desktop
tar -xvjf MPlayer-1.0rc1.tar.bz2
cd MPlayer-1.0rc1
./configure --enable-gui
make
su
make install

Sada je potrebno kopirati skin koji ste izabrali na za njega predviđeno mesto. Ja koristim Blue skin pa ću u primeru njega i koristiti.

cd ~/Desktop
tar -xvjf Blue-1.7.tar.bz2
cd Blue
mkdir /usr/local/share/mplayer/skins/default
cp * /usr/local/share/mplayer/skins/default


Ukoliko želite koristite titlove sa latiničnim slovima potrebno je da imate takav font. Možete za ovo koristiti bilo koji True Type Font, ili ovaj koji ja koristim.

cd ~/Desktop
cp subfont.ttf ~/.mplayer

To je to, mplayer je intaliran. Možete ga pokrenuti komandom gmplayer ili ga pronaći u listi aplikacija u startnom meniju.
.
.

Podešavanje Slacka 12

.
.
Kao što se može primetiti, kao primarni operativni sistem koristim Slackware linux. Posle dugotrajnog eksperimentisanja sa raznim distribucijama linuksa shvatio sam da mi jedino ova distribucija u potpunosti odgovara, i da jedino nju mogu konfigurisati onako kako meni najviše odgovara.
U tekstu koji sledi nalaze se koraci koje ja preduzimam nakon instalacije kako bih ovaj distro potpuno prilagodio svojim potrebama. Ovaj tekst podrazumeva da je instaliran Slackware linux 12 sa huge-smp 2.6.21.5 kernelom i da ja izabrana full instalacija.

Mislim da bi najpre bilo dobro da napišem na kojoj je konfiguraciji ovaj sistem instaliran, tako da opis iste sledi. Procesor je intel e2160 na gigabyte ga-p35-ds3l ploči (ICH-9), hard disk maxtor sata 80GB,a grafička karta je Gainward 8600 GT. Imam takodje i TV tuner ASUS sa saa7134 čipsetom, kao i Sagem Fast 800 USB ADSL modem...

Nakon prvog restarta sistem se neće podići u grafičkom modu, to je posledica toga što je default runlevel na slacku 3. Kako bi ubuduće sistem startovao X server pri startovanju, potrebno je promeniti default runlevel na 4. To se radi menjanjem /etc/inittab fajla

id:4:initdefault:



Checkinstall

Slackware nema menadžer paketa pa je poželjno koristiti checkinstall za instalaciju paketa iz izvornog koda. On omogućava da se paket koji se ovaj način instalira može kasnije odstraniti iz sistema pomocu pkgtools alatke.
Posto slackware 12 ima problema sa najnovijom verzijom checkinstall-a, ja preporučujem 1.5.3 verziju sa kojom nema problema. Da bi ga instalirali uradite standardno:

./configure
make
su
make install


nakon ovoga, sve programe ćete moće da instalirate iz izvornog koda sa ˝checkinstall make install˝ (nakon ./configure && make).



Instalacija drajvera za grafičku kartu

Drajvere za grafičku kartu se mogu preuzeti sa nvidia.com. Preporučujem poslednju verziju drajvera ukoliko želite da koristite 3d desktop pomoću compiza.
Da bi drajver instalirali potrebno je da ne budete u grafičkom modu a to ćete najlakše učiniti tako što ćete promeniti runlevel.

su
init 3
cd /lokacijaSkinutogPaketa
sh ./NVIDIA-Linux-x86-xxx.run


Poslednju komandu treba prilagoditi imenu izvršnog fajla koji je prethodno Download-ovan.
Nakon ovoga je potrebno vratiti se u runlevel 4 komandom: init 4
Ukoliko bude bilo problema sa dizanjem X servera posle instalacije drajvera, potrebno je xorg.conf vratiti na prethodno stanje (koje je automatski sačuvano prilikom instalacije drajvera).



Dodavanje korisnika

Kako nije prepoučljivo koristiti root nalog za svakodnevno korišćenje, potrebno je napraviti novi korisnički nalog. To se radi na sledeći način:

adduser imeKorisnika

Nakon izdavanja ove komande pojaviće se par pitanja o novom korisniku na koja možete da odgovorite ukoliko želite, međutim, to nije neophodno, tako da na sva pitanja možete odgovoriti i pritiskanjem tastera Enter.



Instalacija Sagem Fast 800 ADSL modema


Za instalaciju modema potrebno je nekoliko fajlova koje se moraju downloadovati sa interneta. Pored samih drajvera (ueagle-data-1.1.tar.gz) , potreban je i linux-atm paket koji je prethodno izmenjen kako bi radio sa GCC 4.x (koji se koristi u Slacku 12), kao i br2684ctl. Svi potrebni fajlovi i paketi se mogu naći ovde. Ukoliko je vaš modem verzije E3 i ranije, potrebno je da skinete paket sa imenom ueagle-data-1.1.tar.gz, dok je za verziju E4 potrebno skinuti ueagle4-data-1.0...
Postupak sledi:

cd /putanjaDoFajlova
tar -xvzf ueagle-data-1.1.tar.gz
cd ueagle-data-1.1
mkdir /lib/firmware/ueagle-atm
cp * /lib/firmware/ueagle-atm

Ovime je instalacija samog firmware-a završena, međutim, kod mene se u sistemu javlja neka greska pri inicijalizaciji modema (mozete je prepoznati po kodu greske -28, a ukoliko se javlja i kod vas to ćete moći da utvrdite ako otkucate dmesg kao root). Rešenje je da u svoj /etc/modprobe.conf dodate sledeću liniju:

options ueagle-atm use_iso=0,0,0,0

Instalacija se nastavlja:

cd /putanjaDoFajlova
tar -xvjf linux-atm-2.4.1-gcc4.tar.bz2
cd linux-atm-2.4.1
./configure
make
make install

Nakon ovoga je potrebno konfigurisati nalog za internet. Pošto ja koristim usluge Beotel.net-a, koji koristi pppoe za konekciju na internet konfiguracija se pokreće komandom:

pppoe-setup

Nakon ovoga potrebno je da iskompajlirate br2684ctl.c fajl koji se prethodno skinuli sa gore date adrese. To se može uraditi na sledeći način:

cd /putanjaDoFajla
cc -o br2684ctl br2684ctl.c -latm

Ovime ćete napraviti br2684ctl koji koristimo pri uspostavi konekcije. Najbolje je prekopirati ga u neki sistemski direktorijum kako bi ga pozivali samo po imenu:

cp br2684ctl /usr/bin

Sve što je sada potrebno uraditi je inicijalizovati modem i pokrenuti konekciju. Možete skinuti skripticu koja se zove adsl i koja se može naći na gornjem linku, izmeniti je po potrebi i pokrenutinakon dizanja sistema.
Mozete je takodje prekopirati u /usr/bin kako bi je pozivali globalno.

Konekcija se može zaustaviti komandom:

pppoe-stop

..a ponovo pokrenuti sa:

pppoe-start



Asus TV/FM saa7134 tweak

Postoji jedan mali tweak koji će mi omogućiti da čujem zvuk kada gledam TV, bez ovoga kod mene zvuka jednostavno nema. Tweak se sastoji u dodavanju jednog fajla koji će se izvršavati pri boot-u i tako postavljati određene parametre za alsu.Skinite fajl alsa-base i kopirajte u /etc/modprobe.d/. Potrebno učiniti ovaj fajl izvršnim.
Sam fajl u sebi sadrži samo jednu liniju i to:
options snd-hda-intel model=6stack-dig
Nakon što skinete pomenuti fajl izvršite sledeće komande:

chmod +x alsa-base
cp alsa-base /etc/modprobe.d/


Ovime se završava osnovno podešavanje Slacka
.
.


Feb 9, 2008

Moj prvi blog :)

.
.
Sedim kući već sat vremena i ne znam šta da radim, drugar iz komšiluka spava, kao po običaju, a ja se smorio... Ne verujem da ću u grad jer sam nešto dekintirao... doći će neka bolja vremena valjda...
..kao posledica ove, prilično zajebane situacije, rešio ja da otvorim svoj blog.. Nije da trenutno vidim neku prespektivu ovoj stranici, ali sam prilično dokon i uradiću bilo šta kako se ne bih smarao, makar to uključivalo i kreiranje stranice koju mozda nikada više neću obići...
Kako nikada ranije nisam kreirao ništa slično pomislih da bi ovo bilo interesantno iskustvo. Vreme koje se posveti istraživanju nikada nije uludo potrošeno, pomislih, i kliknuh na preview..

To je to... ovako je sve počelo..